Skip to content

36 Liberty St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block868
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,600
97%
Improvement Value:$4,900
3%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+2.0%
2024$6,543-0.2%
2023$6,553-1.7%
2022$6,669+149.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

DeedBook 20181, Page 2288

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5518, Page 759