Skip to content

5 Elm St

Newark, NJ 07102

Built 1892

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block872
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
8%
Improvement Value:$322,300
92%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,326+2.0%
2024$13,063+173.3%
2023$4,780-1.7%
2022$4,864+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,208DeedBook 20250, Page 67800Recorded10/29/2025

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,208DeedBook 20210, Page 68986Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,208DeedBook 20210, Page 50572Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4551, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1892