Skip to content

26 Elm St

Newark, NJ 07102

Built 1832

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block876
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,700
33%
Improvement Value:$86,400
67%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+2.0%
2024$4,776-0.2%
2023$4,783-1.7%
2022$4,868+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 20200, Page 189

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 4484, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1832