Skip to content

83 Walnut St

Newark, NJ 07102

Built 1887

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block876
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,164
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
18%
Improvement Value:$188,700
82%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,762+2.0%
2024$8,589-0.2%
2023$8,603-1.7%
2022$8,755+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft6,198DeedBook 20170, Page 72260

Property Built

Built

Year Built: 1887