Skip to content

76 Walnut St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Aug 27, 1985

Property Information

Block877
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage696
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,500
94%
Improvement Value:$6,500
6%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,373+2.0%
2024$4,287-0.2%
2023$4,294-1.7%
2022$4,370+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000

To:

Sq Ft696DeedBook 4888, Page 497