Skip to content

19 Avenue C

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$7,000
Last Sale Date
Apr 10, 1987

Property Information

Block1166
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage653
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
51%
Improvement Value:$91,400
49%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,070+2.0%
2024$6,930-0.2%
2023$6,942-9.6%
2022$7,676+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,000

To:

Sq Ft653DeedBook 4969, Page 433