Skip to content

10 Cottage St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block878
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
95%
Improvement Value:$4,700
5%
Total Assessment$92,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,506+2.0%
2024$3,437-0.2%
2023$3,443-1.7%
2022$3,504+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft687DeedBook 20160, Page 99305