Skip to content

296-304 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block878
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionBT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,400,000
96%
Improvement Value:$100,000
4%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$95,075+2.0%
2024$93,200-11.5%
2023$105,261-2.8%
2022$108,273+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

Sq Ft687DeedBook 20180, Page 44537

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 5656, Page 429

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5536, Page 157