Skip to content

12 Cottage St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block878
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage687
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
98%
Improvement Value:$2,400
2%
Total Assessment$100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,818+2.0%
2024$3,743-0.2%
2023$3,749-1.7%
2022$3,815+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft687DeedBook 20180, Page 44538

Property Sale

SaleMulti
$525,000

From:

To:

DeedBook 12529, Page 1122Recorded12/12/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

DeedBook 12491, Page 5864Recorded4/17/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel