Skip to content

54 E Kinney St

Newark, NJ 07102

Built 1856

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block881
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,402
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
17%
Improvement Value:$162,100
83%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,465+2.0%
2024$7,318-0.2%
2023$7,330+1.7%
2022$7,209+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,402DeedBook 20180, Page 11464

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5494, Page 178

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4496, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1856