Skip to content

165 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block940
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
33%
Improvement Value:$140,300
67%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,944+2.0%
2024$7,788-0.2%
2023$7,800-1.7%
2022$7,938+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft3,292DeedBook 6387, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1890