Skip to content

994-996 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block882
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage733
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
93%
Improvement Value:$50,000
7%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,621+2.0%
2024$26,096-31.4%
2023$38,016-2.0%
2022$38,809+92.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft733DeedBook 20180, Page 80244

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 12063, Page 2182