Skip to content

26- Warwick St

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Apr 9, 1985

Property Information

Block943
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
40%
Improvement Value:$91,100
60%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,800+2.0%
2024$5,685-0.2%
2023$5,694-1.7%
2022$5,795+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000

To:

Sq Ft3,440DeedBook 4869, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1905