Skip to content

27.02 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 2009

Last Sale Price
$296,800
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block915
Lot39
QualifierC1302
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,317
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
23%
Improvement Value:$167,400
77%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268+2.0%
2024$8,105-0.2%
2023$8,118-1.7%
2022$8,261+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$296,800

To:

Sq Ft1,317DeedBook 20200, Page 28110

Property Built

Built

Year Built: 2009