Skip to content

158 South St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block927
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
19%
Improvement Value:$104,900
81%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,902+2.0%
2024$4,805-0.2%
2023$4,813-1.7%
2022$4,898+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 20160, Page 48052

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5133, Page 580