Skip to content

150 South St

Newark, NJ 07114

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2023

Property Information

Block927
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
35%
Improvement Value:$400,000
65%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,579+2.0%
2024$23,114-0.2%
2023$23,151-1.7%
2022$23,560+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5472, Page 460