Skip to content

168 Chestnut StNewark, NJ 07105

Built 1993

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 27, 1993

Property Information

Block935
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,598
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
25%
Improvement Value:$213,700
75%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,842+2.0%
2024$10,629-0.2%
2023$10,646-1.7%
2022$10,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft4,598DeedBook 5259, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$22,000
DeedBook 5227, Page 558

Property Sale

SaleMulti
$22,000
DeedBook 4944, Page 505