Skip to content

158-162 Elm St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block941
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
23%
Improvement Value:$323,000
77%
Total Assessment$421,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,011+2.0%
2024$15,695-0.2%
2023$15,720-13.5%
2022$18,164+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 20200, Page 92756

Property Sale

SaleMulti
$3,427,000
DeedBook 12178, Page 863