Skip to content

213-219 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block944
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description1SB&3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
41%
Improvement Value:$251,000
59%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,163+2.0%
2024$15,844+11.8%
2023$14,167-10.3%
2022$15,793+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000

To:

DeedBook 20220, Page 2538

Property Sale

Sale
$220,573
DeedBook 5414, Page 511