Skip to content

165-171 Jefferson St

Newark, NJ 07105

Church/Charitable

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Sep 5, 2008

Property Information

Block941
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
8%
Improvement Value:$1,023,100
92%
Total Assessment$1,113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$24,062+4.4%
2009$23,052+374.3%
2008$4,860+8.3%
2007$4,490+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,150,000

To:

DeedBook 12159, Page 5762

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5742, Page 57