Skip to content

248 Walnut St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block942
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,064
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
30%
Improvement Value:$153,600
70%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,321+2.0%
2024$8,157-0.2%
2023$8,170-1.7%
2022$8,314+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft2,493DeedBook 12538, Page 6434Recorded2/19/2015

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4436, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1900