Skip to content

164 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block946
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2S2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
39%
Improvement Value:$129,300
61%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,013+2.0%
2024$7,855-0.2%
2023$7,868-1.7%
2022$8,007+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900