Skip to content

35 Nichols St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Nov 1, 1973

Property Information

Block944
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
34%
Improvement Value:$125,500
66%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+2.0%
2024$7,113-0.2%
2023$7,124-1.7%
2022$7,250+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft2,772DeedBook 4460, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1915