Skip to content

23 Nichols StNewark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 24, 2021

Property Information

Block944
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,681
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
21%
Improvement Value:$267,800
79%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,961+2.0%
2024$12,705+70.4%
2023$7,457-1.7%
2022$7,589+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,681DeedBook 20210, Page 53169

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 6391, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1920