Skip to content

410 E Kinney St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block989
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
28%
Improvement Value:$203,600
72%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,751+2.0%
2024$10,539-0.2%
2023$10,556-1.7%
2022$10,743+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,424DeedBook 20170, Page 97504

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 12462, Page 3414Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6396, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1920