Skip to content

30 Nichols St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 14, 2021

Property Information

Block945
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2.5SB3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
26%
Improvement Value:$202,300
74%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+2.0%
2024$10,200+40.9%
2023$7,240-1.7%
2022$7,368+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft3,396DeedBook 20211, Page 41963

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4571, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1900