Skip to content

185 New York Ave

Newark, NJ 07105

Built 1905

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block961
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
37%
Improvement Value:$129,900
63%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,849+2.0%
2024$7,695-0.2%
2023$7,707-1.7%
2022$7,843+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft4,162DeedBook 20210, Page 82919

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5318, Page 532

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5118, Page 204

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4423, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1905