Skip to content

314 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2008

Property Information

Block985
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
40%
Improvement Value:$95,400
60%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,054+6.5%
2024$5,685-0.2%
2023$5,695-1.8%
2022$5,800+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904