Skip to content

181-187 Oliver St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$255,178
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block947
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,134,000
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$1,134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,130+2.0%
2024$42,279-0.2%
2023$42,347-1.7%
2022$43,096+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,178

To:

DeedBook 20170, Page 27816

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5137, Page 859

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4808, Page 761