Skip to content

34 Calumet StNewark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block951
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
19%
Improvement Value:$283,500
81%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,991+2.0%
2024$14,696+82.4%
2023$8,058-1.7%
2022$8,200+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$376,450

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 20160, Page 49476Recorded6/15/2016

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 12508, Page 7392Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12109, Page 1933

Property Sale

Sale
$426,000
DeedBook 6289, Page 380

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5350, Page 473

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4818, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1857