Skip to content

201 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block956
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
44%
Improvement Value:$93,600
56%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+2.0%
2024$6,278-0.2%
2023$6,288-1.7%
2022$6,399+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$11,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 5296, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1890