Skip to content

199 Oliver St

Newark, NJ 07105

Built 1870

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 4, 1986

Property Information

Block956
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF31G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,172
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
36%
Improvement Value:$141,400
64%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374+2.0%
2024$8,209-0.2%
2023$8,222-1.7%
2022$8,368+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft3,172DeedBook 4948, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1870