Skip to content

58 Warwick St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block960
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
38%
Improvement Value:$117,100
62%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,165+2.0%
2024$7,024-0.2%
2023$7,035-1.7%
2022$7,159+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500

To:

Sq Ft2,200DeedBook 5896, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1900