Skip to content

322-328 Adams St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block971
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage638
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$850,000
98%
Improvement Value:$15,000
2%
Total Assessment$865,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,896+2.0%
2024$32,247+610.2%
2023$4,541-1.7%
2022$4,621+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$4,100,000
DeedBook 20220, Page 49483Recorded5/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$650,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 27397Recorded3/26/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel