Skip to content

150-152 Clifford St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 7, 2001

Property Information

Block975
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$190,000
76%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+2.0%
2024$9,320-0.2%
2023$9,335-1.7%
2022$9,500+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 5758, Page 337

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5270, Page 174