Skip to content

282 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block978
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,583
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
32%
Improvement Value:$111,200
68%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+2.0%
2024$6,103-0.2%
2023$6,113-1.7%
2022$6,221+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,583DeedBook 12197, Page 382

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 6251, Page 882

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6103, Page 37

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5574, Page 132

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4997, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1915