Skip to content

112 Niagara St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block2074
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,954
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$159,300
68%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,910+2.0%
2024$8,735-0.2%
2023$8,749-1.7%
2022$8,903+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,954DeedBook 20230, Page 10720

Property Built

Built

Year Built: 1900