Skip to content

17 Elm Rd

Newark, NJ 07105

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 1994

Property Information

Block989
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,114
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
39%
Improvement Value:$115,500
61%
Total Assessment$189,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+2.0%
2024$7,046-0.2%
2023$7,057-1.7%
2022$7,182+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4910, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1926