Skip to content

414 Chestnut St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 22, 1994

Property Information

Block992
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
21%
Improvement Value:$263,100
79%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,744+2.0%
2024$12,493-0.2%
2023$12,513-13.7%
2022$14,497+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 5317, Page 574