Skip to content

20 Napoleon St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block995
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$159,500
68%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,918+2.0%
2024$8,742-0.2%
2023$8,756-1.7%
2022$8,911+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,276DeedBook 20220, Page 76618

Property Built

Built

Year Built: 1915