Skip to content

44-46 Elm Rd

Newark, NJ 07105

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2004

Property Information

Block995
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2.5S8UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
26%
Improvement Value:$189,000
74%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,663+2.0%
2024$9,473-0.2%
2023$9,488-13.2%
2022$10,925+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920