Skip to content

72-74 Elm Rd

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block997
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,000
38%
Improvement Value:$453,500
62%
Total Assessment$729,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,743+2.0%
2024$27,196-0.2%
2023$27,240-11.4%
2022$30,761+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 20250, Page 52346

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5407, Page 199

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4801, Page 365

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4772, Page 95