Skip to content

246 North Day Street

Orange, NJ 07050

Built 1924

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 24, 1994

Property Information

Block1006
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
23%
Improvement Value:$281,400
77%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,326+4.9%
2024$13,656+15.7%
2023$11,803+3.1%
2022$11,449+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft2,612DeedBook 5319, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1924