Skip to content

234 North Day Street

Orange, NJ 07050

Built 1901

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 21, 2011

Property Information

Block1006
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,523
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,600
21%
Improvement Value:$295,300
79%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,580+4.9%
2024$13,898+10.1%
2023$12,624+3.1%
2022$12,246+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,523DeedBook 12305, Page 7541

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 6307, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1901