Skip to content

230 North Day Street

Orange, NJ 07050

Apartment

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jan 3, 2007

Property Information

Block1006
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description7 UNITS
Dwellings7
Zoning---
Sq Footage5,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,000
40%
Improvement Value:$525,000
60%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,213+4.9%
2024$32,611+88.1%
2023$17,340+3.1%
2022$16,821-27.7%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft5,508DeedBook 12017, Page 4921