Skip to content

202 North Day Street

Orange, NJ 07050

Built 2009

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block1006
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
23%
Improvement Value:$336,800
77%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,165+4.9%
2024$16,362+12.1%
2023$14,600+3.1%
2022$14,163+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,716DeedBook 12541, Page 7540

Property Built

Built

Year Built: 2009