Skip to content

254 North Day Street

Orange, NJ 07050

Built 1901

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block1006
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,401
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
24%
Improvement Value:$264,500
76%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,415+3.0%
2024$13,026+16.9%
2023$11,144-6.6%
2022$11,937+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,401DeedBook 6218, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1901