Skip to content

201 Watchung AvenueOrange, NJ 07050

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block1301
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description6 UNITS
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
45%
Improvement Value:$360,000
55%
Total Assessment$660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,806+4.9%
2024$24,598+21.6%
2023$20,230+3.1%
2022$19,625+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,128DeedBook 20171, Page 12418

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5957, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1960