Skip to content

209 Watchung Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1864

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
May 29, 1999

Property Information

Block1301
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,632
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
25%
Improvement Value:$411,800
75%
Total Assessment$552,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,591+4.9%
2024$20,580+15.8%
2023$17,768+3.1%
2022$17,236+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft3,632DeedBook 5652, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1864