Skip to content

217 Watchung Avenue

Orange, NJ 07050

Industrial

Last Sale Price
$374,717
Last Sale Date
Dec 29, 1993

Property Information

Block1301
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionWHSE/OFF/STRG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage30,756
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
38%
Improvement Value:$1,145,400
62%
Total Assessment$1,845,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$72,155+4.9%
2024$68,778+8.9%
2023$63,147+3.1%
2022$61,256-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$374,717

To:

Sq Ft30,756DeedBook NaN, Page NaN